17/05/2024

Athens News

Новини на български от Гърция

Чудото не се случи: вместо Гърция на Евро 2024 отива Грузия

Гръцкият национален отбор по футбол беше на крачка от мечтата си. Преди това отборът победи Казахстан с разгромния резултат 5:0. За да се класира за Евро 2024, Гърция трябваше само да победи Грузия. Това пътуване до еврото ще бъде първото от 12 години.

Що се отнася до днешна Гърция, която не се е класирала за големи турнири от точно десет години, стилистично това съвсем не е същият отбор, който спечели Евро 2004 в най-прагматичния стил. Четири гола до полувремето в мача с Казахстан са доказателство за това. Да не говорим за много достойното 2:2 с френския вицесветовен шампион в края на груповата фаза. Въпреки това, в Тбилиси елините започнаха, сякаш Густаво Пойет изведнъж откри прашните бележки на Ото Рехагл в базата на отбора.

В първите 45 минути гостите, които първоначално бяха подложени на агресивен натиск в противниковата половина на терена, не се запомниха с нищо освен падане на играч в наказателното поле, който неуспешно стъпи върху топката. Но на грузинския отбор не беше позволено да направи нищо пред собствената си врата. Изключение правят двата наказателни удара на Чакветадзе. В първия случай Двали едва стигна до центрирането край далечната греда. При втория Влаходимос прати топката над гредата.

Но гърците, които не се стесниха от дребни провокации, редовно влизаха под кожата на опонентите си. Цимикас от страничната линия веднъж, очевидно не без умисъл, удари челюстта на Кварацхелия с лакът. Реферът не видя това и тъй като фаулът все още беше само за жълт картон, ВАР не можа да се намеси. В резултат натрупаното напрежение преди почивката от словесната престрелка между Хвича и съперника му доведе до масово сбиване встрани и червен картон за един от треньорите на домакините.

През второто полувреме малко се промени. Изключение прави повишаването на активността на гърците, което обаче доведе до почти стерилен контрол и опити за позиционна офанзива без острота. Когато Кварахцелия влезе в наказателното поле и търкулна топката през вратарското поле, Цимикас игра уверено. Не мога да кажа, че появата на Микаутадзе веднага добави пикантност. Освен това офанзивният потенциал на домакините беше повлиян от злополучната контузия на Шенгелия. След като се сблъска с подхлъзващ се съперник, крилото напусна терена на носилка.

Като цяло може да се каже, че страхът и на двата отбора да отстъпят на най-високо ниво на отговорност лиши играта от забавление и направи допълнителния половин час неизбежен. Кварацхелия опита да ги отмени в края на редовното време, но ударът му извън наказателното поле бе спрян от крак на защитник, а спечеленият свободен удар се озова в „стената“. Khvicha изглежда знаеше, че няма да завърши изпълнението на дузпи и ще бъде заменен.

А останалите като че ли не искаха да доведат въпроса до лотарията, правейки продълженията наистина грандиозни. Всичко започна със спасяване на Мамардашвили след остър удар на Бакасетас. Продължи с корнер и Мавропанос уцели гредата. Тогава Микаутадзе показа какъв майстор е, като отправи образцов пас към вратата, но Влаходимос парира с крака убийствения удар на Давиташвили. След това вече беше трудно да го изненадаме с атака на Цитаишвили в близкия ъгъл.

Основното време на срещата и допълнителните 30 минути завършиха наравно 0:0. А дузпата винаги е драма. Лидерът на гръцкия отбор Бакасетас се подви в първия опит. Грузинците не успяха да овладеят нервите си при третия удар на Микаутадзе, който измами вратаря, но не уцели целта. Якумакис пропусна след него, а Двали, вкарвайки топката под гредата, отвори прозорец на Грузия към еврото. Решаващата дузпа реализира Ника Квеквескири. Грузия измъкна победа с 4:2.

предварителен преглед

В края на първото полувреме на терена се стигна до масово сбиване между футболисти, в резултат на което резервният вратар на грузинския отбор Георги Лория бе изваден от пейката.

Така за първи път в историята си отборът на Грузия получи възможността да играе на Европейското първенство през 2024 г., което ще се проведе в Германия. Беше красив сезон за Гърция, но това приключи. Аплодираме и се надяваме на бъдещи победи, но сме тъжни.