19/09/2024

Athens News

Новини на български от Гърция

Гръцкият бегач Фотис Зисимопулос счупи рекорда и спечели 41-ия Спартатлон

Гръцкият бегач Фотис Зисимопулос постигна историческа победа в 41-ия Спартатлон, надминавайки рекорда, поставен от Янис Курос през 1984 г.

41-годишният полицай завърши бягането за зашеметяващото време от 19 часа 55 минути 2 секунди, като подобри предишния рекорд от 20 часа 25 минути. Това е трета поредна победа на Зисимопулос в Спартатлон. Той пристигна при статуята на древния спартански цар Леонид в Спарта рано сутринта в неделя, посрещнат от ентусиазирана тълпа.

В чест на постижението си Зисимопулос получи маслинов венец и по традиция отпи глътка вода от река Евротас, ритуал за всички финиширащи спортисти.

Норвежката Симен Холвик зае второ място, следвана от финландката Нура Хонкала, която зае първо място при жените.

Спартатлонът стартира в подножието на хълма на Акропола в събота сутринта. В него участваха 380 души от 50 държави. Процентът на участниците рядко надхвърля 40%.

Спартатлонът е ултрамаратонско състезание 246 км (153 мили), провеждан ежегодно в Гърция от 1983 г. между Атина и Спарта, съвременния град на мястото на древна Спарта. Спартатлонът се основава на състезанието на Фидипид, който преди битката при Маратон бяга от Атина до Спарта за ден и половина в търсене на помощ срещу персите. През 1982 г. петима офицери от британските военновъздушни сили пробват трасето и състезанието започва на следващата година.

С нарастването на популярността на състезанието бяха въведени строги критерии за подбор, за да се гарантира, че участниците са достатъчно здрави, за да завършат курса. Има 75 контролни точки, на които служителите на състезанието дисквалифицират състезатели, които не отговарят на ограничението за време или са твърде уморени, за да продължат състезанието.

През 2023 г. Камила Херън постави нов рекорд за жени на трасето – 22 часа 35 минути 31 секунди, което е с 2 часа 12 минути 53 секунди по-добро от предишния, и стана първата жена, изминала дистанцията за 24 часа. Фотис Зисимопулос спечели за трети път и постави нов рекорд на трасето за мъже от 19 часа 55 минути 2 секунди, като стана първият атлет, завършил дистанцията за по-малко от 20 часа и счупи дългогодишния рекорд на Янис Курос, поставен през 1984 г.