20/09/2024

Athens News

Новини на български от Гърция

15 спортисти от Руската федерация завършиха изявите си на Олимпиадата в Париж с един сребърен медал

Всички руски спортисти, допуснати до участие в Олимпийските игри в Париж, приключиха представянето си в петък, 9 август.

Спечелен е единственият сребърен медал тенисисти Мира Андреева и Диана Шнайдер на двойки жени. На финала рускините загубиха от италианската двойка Сара Ерани и Жасмин Паолини. Въпреки достойната победа в първия сет (6:2), Андреева и Шнайдер загубиха съкрушително следващия (1:6) и загубиха на финала (7:10). Заслужава да се отбележи, че 17-годишната Андреева стана най-младата олимпийска медалистка по тенис от 1992 г. насам.

Шансове за златен медал скачане на батут при Анжела Бладцева бяха високи – преди Олимпиадата тя взе злато на Световната купа в Ароза, Швейцария. Но в Париж Бладцева спечели само пето място.

Захар Петров и Алексей Коровашков в състезания по кану-каяк стигна до финала. В решителното плуване на двама на дистанция 500 м обаче те завършиха едва четвърти. Говорейки във финала на сингъл, Петров запази 2-ро място известно време на 1000 м плуване, но пресече финалната линия четвърти.

Евгений Сомов беше единственият руснак, участвал в състезанието плуванено не стигна до финала.

В състезания с велосипеди Трима руски спортисти се представиха:

• в състезанието по часовник за жени Тамара Дронова зае 21 място,
  • при мъжете Глеб Сирица имаше още по-малко късмет и зае 31-во място,
  • в груповата надпревара при жените Дронова завърши 47-ма, а Алена Иванченко – 72-ра,
  • при мъжете Сирица не стигна до финала.

Нека ви го напомним Официално руските спортисти се състезаваха на Олимпийските игри през 2024 г. като „индивидуални неутрални спортисти“. Всякакви символи на Руската федерация на състезания бяха забранени. Олимпийските отбори на Русия и Беларус не бяха допуснати до участие на Олимпиадата в Париж заради войната на Русия срещу Украйна.

Международният олимпийски комитет разпредели 54 квоти за спортисти от Руската федерация за участие в Олимпиадата в неутрален статут. В спортове като колоездене, борба, джудо и тенис много руски спортисти отказаха покани на МОК.

Церемония закриване на олимпийските игри в Париж ще се проведе от 21:00 до 23:15 местно време на 11 август, неделя.